Čimni kejk (chimney cake) ili kurtuškolač (kürtőskalács) je stara mađarska poslastica, koja je ove zime stigla i do nas. U Beogradu za manje od tri nedelje čimni kejk je postao gastronomski hit sezone! 

Dimnjak kolačić, u bukvalnom prevodu na srpski jezik, je tradicionalni mađarski svadbeni kolač, ali slične poslastice prave se širom Evrope - u Austriji (prügelkrapfen), Češkoj (trdelnik), Nemačkoj (baumkuchen), Litvaniji (šakotis), Luksemburgu (baamkuch), Poljskoj (sękacz), Slovačkoj (skalický trdelník), Švedskoj (spettekaka ) i Ukrajini (kurtosh kalach).

Prave se u poslastičarnicama, pekarama ili na ulici prilikom raznih manifestacija i vašara.

Reč je kiselom testu koje se istanji drvenom oklagijom, spiralno namota na specijali drveni kalup valjkastog oblika, premaže šećerom i potom peče u posebnim pećima. Pošto se izvadi iz pećnice gotov kolač se uvalja u čokoladu, orahe, lešnike, badem, kokos, vanilu, cimet, semenke suncokreta, puter od kikirikija...

Ako ga još niste probali znajte da je hrskav i sladak, a dominantan ukus zavisi od toga u šta ste ga uvaljali. Lepši je vruć, ali i hladan se odlično slaže uz kafu i čaj, mleko ili kakao. Onaj sa ukusom cimeta se odlično slaže uz kuvano vino.



Recept za kolač koji se pravi u Beogradu i zbog kojeg se, verovali ili ne, i po minusu stoji u redu nekoliko desetina minuta, nismo uspeli da otkrijemo.

Evo jednog sličnog.

Potrebno za testo:
- 250 mililitara mlakog mleka
- 50 grama šećera
- 20 grama kvasca
- jedno jaje
- 500 grama istopljenog maslaca
- 500 grama brašna

Potrebno za glazuru:
- 250 grama istopljenog maslaca
- 20 grama šećera

Priprema:

Svež kvasac razmutite u tri kašike brašna i malo mlake vode. Ostavite oko pola sata da naraste. U preostalo brašno stavite jaje i maslac, umesite i pustite da naraste sat vremena.

Napravite dugačke trake od testa. Drveni cilindar, na koji ćete zamotati testo, najpre premažite uljem ili maslacem, a zatim spiralno nanesite testo oko njega, a potom kao da je reč o oklagiji, valjajte cilindar sa testom po stolu kako bi se trake spojile. Uvucite krajeve i pritisnite ih malo dlanovima da se ne bi razdvajali.

Kolač možete da pečte u roštilj rerni, ili na pravom roštolju, tako što ćete vrteti cilindar kako bi se testo ravnomerno ispeklo.
Tokom pečenja testo premažite šećerom i puterom.

Kolač je gotov kada dobije svetlo zlatnu boju. Uvaljajte ga mešavinu sitno seckanih i mlevenih oraha ili badema, lešnika... Uvaljajte ga u ono što najviše volite.

Pošto se "roštiljanje" završi jedan kraj cilindra udarite o tvrdu površinu tako da kolač sklizne, a onda ćete ugledati paru nalik na dimnjak koji se puši.



Izvor: Mondo

ŠTA VI KAŽETE? Ostavite nam Vaš komentar ispod.

Podeli sa prijateljima
Blog Widget by LinkWithin

1 коментара

  1. Анониман // 08 јун, 2012  

    Ovo su i nase bake pravile! Samo se kod nas koristi suvi vrh stabljike kukuruza (recept 99% isti), takozvani kolaci na kuruzovini su nesto najslicnije ovome.

Постави коментар