Katarina Rebrača dva dana pred hapšenje pričala za Press nedelje o svom humanitarnom radu


Dva dana pre hapšenja Katarina Rebrača je u intervjuu za Press nedelje rekla kako nije teško baviti se humanitarnim radom u Srbiji, jer je „naš narod human".
- Oni koji najmanje imaju najviše daju. To je pravilo. A i sa kompanijama donatorima imamo odličnu saradnju jer one učestvuju u velikim manifestacijama koje organizujemo, kao što su Ženski dan sporta i zdravlja, Ženski bazar zdravlja, karting, kuglanje i slično. Pronašli smo neku formulu za obostranu korist - da kompanije imaju medijsku zastupljenost kroz sve te projekte, a da opet, sa druge strane, nama pomognu da realizujemo određene ciljeve - ispričala je Rebrača.
Trećina umre od raka dojke
Ona je kazala da je kroz manekenstvo sretala devojke koje su imale rak, ali su ga pobedile jer su bolest otkrile na vreme. Uz to, majke njenih bliskih drugarica su umrle od ove bolesti. Zbog toga je pribavila podatke o ovoj bolesti u Srbiji i šokirala se kada je shvatila da u Srbiji jedna od dvanaest žena dobije rak dojke, ali i da jedna trećina tih žena umre.
  Mislim da nije toliko teško probuditi svest žena kada je reč o ovoj bolesti. Mislim da su one svesne koliko je to moguće u određenim životnim situacijama. One su svesne svog zdravlja i svog stanja. Ali mislim da tu veliku ulogu igraju mogućnosti ustanova da prihvate što veći broj tih žena da se organizuju i da odu na pregled. Bitno je i u kom vremenskom periodu ustanova može da prihvati što veći broj pacijenata i da se što veći broj stvari poklopi da bi ljudi mogli da odu na pregled. Možda to sada zvuči komplikovano, ali verovatno i radimo toliko da se preventivni pregledi vrate u primarne zdravstvene ustanove i domove zdravlja, da svako od nas ima lekara i mnogo nam je lakše i jednostavnije da komuniciramo sa tim lekarima nego da idemo u velike ustanove. Kada bi se to dogodilo, ženama bi bilo jednostavnije i lakše. Prijatnije bi se osećale da idu kod svojih lekara na koje su navikle. Mislim da veliki faktor leži baš u tome ko će je pregledati i da li će naći lekara koji će joj odgovarati. To je naš cilj i mislim da je to veliki pogodak.
Druga strana medalje
Na pitanje kako u dosadašnjim poslovima kojima se bavila nikada nije stavljana u negativan kontekst, odgovorila je:
- Ako svoj posao čovek radi kako treba i ako poštuje ljude oko sebe, onda nema razloga da ima bilo kakvih problema. Opet, s druge strane, život te uči da postoji druga strane medalje, da u zavisnosti od posla kojim se baviš možeš da zasmetaš nekim ljudima. Nekada činiti dobro i nije tako dobro po tebe zato što uđeš u jedan začarani i zatvoreni krug gde možeš vrlo da zasmetaš određenim osobama.
O planovima humanitarnog fonda ispričala je:
- Odradili smo mnoge projekte i većina njih je ustaljena i radimo ih svake godine. Bio je to niz manifestacija za decu, a kompanije koje su učestvovale donirale su novac da se kupe infuzione pumpe za dečju onkologiju na Institutu za majku i dete. Ušli smo u priču dečje onkologije jer postoji spoj između deteta i majke. Ako se već obraćamo majkama, postoji logična veza da radimo projekte vezane za dečju onkologiju, a već imamo niz pozitivnih i uspešnih manifestacija za sobom. Čekamo opštinu Novi Beograd, da vidimo koliko i oni mogu da pomognu finansijski, pa će biti kupljene tri ili četiri pumpe za Institut.
Izvor: Press

Podeli sa prijateljima
Blog Widget by LinkWithin

Постави коментар