Nemate novca da idete na more ili na neka skuplja putovanja? Pravo rešenje da se odmorite od gradske buke jesu prirodne lepote Srbije.

Turizam u Srbiji ima veliki potencijal, međutim zbog malo ulaganja u njega on se slabo razvija. Pogledajte pet fantastičnih lokacija koje možete sebi priuštiti veoma povoljno.



Đavolja varoš – svetski redak geomorfološki fenomen smešten  na planini Radan, u blizini Kuršumlije. Sastoji se od 202 kamene figure, nastale dejstvom erozije. Pored, kamenih kula, Đavolju varoš, karakterišu I dva izvora vode sa visokom mineralizacijom, koje se mogu koristiti u banjskom lečenju. Đavolja varoš je bila nominovana u kampanji otkrivanja novih 7 svetskih čuda.


Viminacijum – arheološko nalazište, koje se nalazi 12 km od Požarevca. Viminacijum je u doba Rimljana, predstavljao jedan od najznačajnijih vojnih logora na Dunavu.Danas je na ovom lokalitetu, istraženo više od 14 000 grobnica, iskopan je mauzolej i terme, za koje se smatra da su bile glavno sastajalište Rimljana. Viminacijum je pretvoren u arheološki park i otvoren je za posetu turista. Poseta traje 2,5 sata, a cena ulaznice za jednu odraslu osobu je 250 dinara.


Gamzigrad – još jedno arheološko nalazište, atičke rimske carske palate Feliks Romulijane, koja je predstavljala rezidenciju rimskog cara Galerija (Gaja Valerija Maksimijana Galerija). Gamzigrad je smešten u blizini Zaječara, a od 2007. Godine, stavljen je pod UNESCO-uzaštitu.

Vrlo interesantna mesta za obilaske, takođe, zbog svoje posebnosti su: Sirmium (arheološko nalazište jedne od rimskih prestonica) i Titelski breg, koji iako se na prvi pogled čini vrlo običnim, zapravo predstavlja pravu retkost po svom geomorfološkom obliku. Naime, Titelski breg, predstavlja jedinstveno lesno ostrvo sa velikom koncentracijom lesnih profila na malom prostoru, te samim tim predstavlja potencijal da u budućnosti bude nominovan za GEOpark.


Resavska pećina - predstavlja pećinu staru 80 miliona godina, i jedna je od najstarijih u našoj zemlji.  Njeno stvaranje je počelo pre velikog ledenog doba. Stariji nakit pećine, prema procenama, nastao je pre 45 miliona godina. Iako je duga 4,5 km, samo 2,83 km je istraženo, a za posetioce je uređeno 800 metara. Pećina se može obići isključivo šetnjom kroz istu, dok bi je uvođenje turističkog vozića učinilo znatno atraktivnijom. Pećina se nalazi se u istočnoj Srbiji, 20 km od Despotovca.


Deliblatska peščara – ili kako se još naziva poslednja pustinja u Evropi, predstavlja redak fenomen, sa svojim dinskim reljefom. Zaštićena je kao specijalni prirodni rezervat. Nalazi se u jugoistočnom Banatu, a dodatnih turističkih atraktivnosti u okviru Deliblatske peščare nalazi se etno selo, turističko naselje Čardak, i Belocrkvanska jezera.

Podeli sa prijateljima
Blog Widget by LinkWithin

2 коментара

  1. Сокобања // 19 мај, 2010  

    Све сам их посетио. Недостаје Сокобања као шеста дестинација. Поздрав !

  2. Анониман // 20 март, 2012  

    znate neki sajt gde mogu opsirno da prepisem nesto o njima treba mi za skolu

Постави коментар