Pare za obolele od raka lažna humanitarka spiskala na lične potrebe

Katarini Rebrači (38), koja je optužena za protivzakonito prisvajanje 37 miliona dinara od donatorskih akcija, istražni sudija je sinoć nakon saslušanja odredio pritvor do 30 dana, saznaje „Alo!“.

Da ne bi uticale na svedoke, u pritvoru su zadržane i njena majka Sandrina Bogunović (61), saradnice Mirjana Hristić (52) i Slađana Mironija (46), dok je Tatjana Babac (38) puštena da se brani sa slobode.
Od 67 miliona dinara sakupljenih u fondu za borbu protiv raka dojke, Rebrača je, prema saznanjima „Alo!“, na sebe potrošila čak 12 miliona. Naš izvor otkriva da je ona za 300.000 dinara kupila sebi minđuše, 200.000 mesečno plaćala rentiranje džipa, a ostatak novca trošila na luksuzne izlaske, garderobu, pa čak i hranu za pse. Novac prikupljen od donacija prebacivan je na račune nekih agencija za nepostojeće konsalting usluge.
- Tokom istrage praktično smo našli gole fakture u kojima piše da su konsalting usluge koštale pola miliona ili milion dinara, a sve bez obrazloženja. Više od 20 miliona dinara je na taj način prebačeno na račune tih agencija, a osobe koje su njihovi osnivači su u isto vreme i članovi upravnog odbora Rebračinog fonda - objašnjava izvor „Alo!“ iz policije.
- Osim na neke nepostojeće konsultantske usluge, pare su se nemilice trošile i za lične potrebe, kafanske račune u elitnim lokalima, garderoba je kupovana, našli smo račune iz prodavnica za cipele, hranu za pse, pa čak i na kupovinu minđuša od 300.000 dinara. Između ostalog, plaćan je i rentakar za džip „čiroki“ od firme „MP soft“, koja se inače i ne bavi tim poslom, a to je plaćano 200.000 dinara mesečno - objašnjava naš sagovornik blizak istrazi.
Rebrača juče je negirala krivicu i pred istražnim sudijom u dvosatnom ispitivanju. Ona je ponovila iste tvrdnje kao i u policiji, rekavši da nije kriva ni za jedno delo koje joj se stavlja na teret. Odmah posle poznate manekenke ispitivane su njena majka Sandrina Bogunović (61) i tri saradnice, ali su i one odbacile optužbe.
Stručnjaci za prevare smatraju da bi sudsku presudu, s obzirom na specifičnost zloupotrebe, trebalo očekivati vrlo brzo.
- Ovde se ne radi o masovnoj pojavi već o, uslovno rečeno, jednoj gramzivoj osobi. Zato mi je žao što će zbog ovog slučaja mnogi građani s nepoverenjem gledati na mnoge druge humanitarne organizacije koje zaista izdvajaju svoj novac i vreme za plemenite ciljeve - kaže predsednik Društva za borbu protiv prevara Saša Pribićević.
On objašnjava da je Krivičnim zakonikom za zloupotrebu službenog položaja, gde vrednost pribavljene imovinske koristi prelazi milion i po dinara, zaprećena kazna zatvora od dve do 12 godina zatvora, ali da će sve biti jasnije kad policija preda dokaze javnom tužilaštvu, a tužilaštvo sudiji.
- Ovo nije klasična pljačka već strašna zloupotreba i presuda mora doći dosta brzo, a ako se optužbe dokažu, Katarina sigurno neće dobro proći. Da je uzela 10 do 15 odsto za sebe, bilo bi strašno, ali je ovakva gramzivost zaista nešto osobeno - objašnjava naš sagovornik.
Kako „Alo!“ saznaje, od 2006. godine, kada je fond formiran, više od 65 miliona dinara prikupljeno je od pojedinaca i kompanija donatora. Dobar deo novca prikupljen je tokom „Bala ruža“ u hotelu „Hajat“, ali i od građana kojima su uz račun „Infostana“ deljene i uplatnice za ovaj fond.

Brani je Tapušković
Kako „Alo!“ saznaje, Katarinin otac Nikola Krčmar angažovao je ćerki još jednog advokata i to ni manje ni više nego Branislava Tapuškovića.
- Prilikom ispitivanja kod istražnog sudije, Katarinu će zastupati poznati beogradski advokat Branislav Tapušković, koga je za ovu priliku angažovao njen otac preksinoć iz Amerike - objašnjava naš sagovornik iz Palate pravde.

Mama iskusni inicijator prevare
Slučaj hapšenja majke i ćerke nije iznenadio srpsku dijasporu u Americi. Kako „Alo!“ saznaje, Sandrina Bogunović (61) Katarinina majka deportovana je iz Amerike jer se zbog pronevera tokom osamdesetih i devedesetih u Americi dovodila u vezu sa proneverama baš u humanitarnim akcijama.
- Kao stjuardesa jedne američke kompanije, početkom devedesetih organizovala je dobrotvornu aukciju najskupljih slika najboljih srpskih slikara, koje je pokupila od naših ljudi. Aukcija je organizovana dok je avion bio nad Atlantikom, a kada je sleteo na kopno, ispostavilo se da su slike nestale - prisećaju se srpski Njujorčani. Oni tvrde i da je Bogunovićeva zatim uhapšena, deportovana iz zatvora u Srbiju i da je od američke policije dobila doživotnu zabranu ulaska u SAD!

Podeli sa prijateljima
Blog Widget by LinkWithin

Постави коментар